🦈 CÁPÁK KÖZÖTTI SZEREPLÉSÜNK ÉVFORDULÓJA ALKALMÁBÓL MOST 25% KEDVEZMÉNNYEL KAPHATÓ AZ ÉNTERVEZŐ NAPLÓ 🦈 >>> KATTINTS IDE

Öngondoskodás nélkül nem megy: hogyan törődj magaddal bűntudat nélkül

Ismersz valakit, akinek hasznos lehet? Oszd meg vele a cikket

Sokan még mindig úgy tekintenek az öngondoskodásra, mint valami luxusra vagy önző időtöltésre. Pedig az, hogy hogyan bánunk magunkkal, alapvetően határozza meg az életminőségünket. Az öngondoskodás nemcsak egy meleg fürdő vagy egy jó könyv egy esős délutánon… sokkal több annál. Ez az a belső kapcsolat, amit önmagunkkal ápolunk, és amelyre minden más is épül.

Ebben a cikkben körbejárjuk, mi is az öngondoskodás valójában, hogyan ne fulladjon bűntudatba, mit jelent az önegyüttérzés a mindennapokban, és hogyan lehet tudatosan fejleszteni ezt a képességet. Emellett konkrét eszközöket és kérdéseket is kapsz, hogy még ma elindulhass a gyakorlatban is!

Mit jelent valójában az öngondoskodás?

Amikor öngondoskodásról beszélünk, sokaknak rögtön egy spa-nap, egy csésze tea vagy az „énidő” jut eszébe. Ezek valóban fontos részei lehetnek, de a fogalom valójában ennél sokkal mélyebb. Az öngondoskodás az a tudatos döntés, hogy odafigyelsz a saját fizikai, érzelmi, mentális és spirituális szükségleteidre. Az önmagaddal való törődés nem egy újabb feladat a listádon – ez az alap, ami lehetővé teszi, hogy másokkal is valóban jelen legyél.

A probléma ott kezdődik, amikor mindehhez bűntudat társul. A társadalom gyakran azt sugallja, hogy értékesnek lenni egyenlő azzal, hogy hasznosak vagyunk mások számára. Így amikor nemet mondasz, pihensz, vagy csak egyszerűen figyelsz magadra, elönthet a kellemetlen érzés: „Nem kéne inkább valami mást csinálnom?” Az öngondoskodás nem önostorozás helyett van, hanem az önostorozás helyett kell, hogy legyen. Ez az a szemléletváltás, amely lehetővé teszi, hogy a saját jólléted ne utolsó helyen kullogjon.

A bűntudat csapdája

A bűntudat gyakran a legnagyobb akadály az öngondoskodás útján. Gyerekkorunktól kezdve tanuljuk meg, hogy a másokkal való törődés előbbre való, mint saját magunkkal. Ez persze nem azt jelenti, hogy önzőnek kell lennünk, de azt igen, hogy az egészséges önérdek nem bűn, hanem alapvető emberi szükséglet.

Gyakran az is nehezíti a dolgot, hogy a bűntudat mögött mélyebb hiedelmek húzódnak meg. Például: „Akkor vagyok értékes, ha mindig elérhető vagyok mások számára.” vagy „A pihenés lustaság.” Ezeket a hiedelmeket fontos tudatosítani és átkeretezni. A mindfulness ebben sokat segíthet: ha jelen vagy a saját érzéseiddel, könnyebben észreveszed, mikor nem a valós szükségleteidre reagálsz, hanem régi reflexekre.

blog1

Így válts egy támogatóbb belső hangra

Az önegyüttérzés nem egyenlő az önsajnálattal! Ehelyett azt jelenti, hogy ugyanazzal az együttérzéssel és megértéssel fordulsz magad felé, mint ahogyan egy jó barátodhoz tennéd. A pszichológus Kristin Neff kutatásai szerint az önegyüttérző emberek nem kevésbé motiváltak, sőt! Csak épp nem a bűntudat hajtja őket, hanem a belső támogatás.

Az önostorozás gyakran abból a félelemből fakad, hogy ha nem „nyomjuk le” magunkat, akkor elszállunk, lusták leszünk vagy „elkényelmesedünk”. De valójában az önostorozás nem nevel, inkább megbénít. Az önegyüttérzés ezzel szemben teret ad a fejlődésre, mert biztonságot teremt. Fontos lépés tehát, hogy megtanuljuk felismerni a kritikus belső hangot, és lecserélni egy olyanra, amely támogat, bátorít, és elfogad.

Határok, szokások, önértékelés: öngondoskodás a gyakorlatban

Ahhoz, hogy a gondoskodás önmagadról ne csak elmélet maradjon, gyakorlatba kell ültetni. Ez pedig szokásokondöntéseken és határokon keresztül történik. A tudatos határhúzás nem mások kizárását jelenti, hanem önmagad védelmét. Ha nemet mondasz, akkor is magad mellett döntesz, és ez az egyik legerőteljesebb formája az öngondoskodásnak.

Néha a legegyszerűbb dolgokban rejlik a legnagyobb változás. Például abban, hogy minden nap adsz magadnak 10 perc csendet. Vagy abban, hogy elkezdesz figyelni arra, mit mondasz magadnak reggelente a tükörbe nézve. Ezek az apró, de következetes döntések lassan, de biztosan építik az önértékelésedet, és ezáltal egy stabilabb belső világot számodra.

blog2

Az öngondoskodás nem egy cél, amit kipipálunk, hanem egy út, amin nap mint nap újra dönthetünk. Hol többet adunk magunknak, hol kevesebbet. Lesznek napok, amikor könnyű lesz, és olyanok is, amikor nehéz. De minden apró lépés számít, mert ezek mutatják meg: törődöm magammal.

Ha csak egy gondolatot viszel ma magaddal ebből a cikkből, legyen ez az: az, ahogyan magaddal bánsz, nem csak rád, hanem az egész életedre kihat. És igen, azokra is, akiket szeretsz.

fuller-bianka-pszichologus-onismeret-entervezo

Fuller Bianka vagyok, pszichológus és pszichoedukátor. Önismereti és szorongás oldó pszichoedukációt és támogatást nyújtok fiatal felnőtteknek (25-35 éves korosztály). 

Válaszd a hozzád illő önismereti eszközt:

fuller-bianka-pszichologus-onismeret-entervezo

ÉnTervező
Klub

A cikk témáját az ÉnTervező Klubon belül ez a kurzus vagy kihívás járja körbe: Öngondoskodás: Újrakapcsolódás önmagammal
Ha ez téged is érint, akkor csatlakozz akár 1 hónapra és dolgozz rajta már ma
fuller-bianka-pszichologus-onismeret-entervezo

ÉnTervező
Határidőnapló

fuller-bianka-pszichologus-onismeret-entervezo

Ingyenes
önismereti webinar

Téma: Hogyan lépj ki az Önfeláldozás Csapdájából
Időpont: 2025.05.27 19:00

Kapcsolódó cikkek

Ezek is érdekelhetnek

Egy évvel a Cápák között után: különleges ajándékkal készültem 🎁

Egy év telt el a Cápák között óta – 25% kedvezmény az ÉnTervező 365 önismereti naplóra május 26-ig! Nézd meg, honnan hova jutottunk azóta.

JoMO, avagy a kimaradás öröme

A JoMO egyértelmű állást foglal az okos eszközök háttérbeszorítását és a valódi világ és kapcsolódások megtapasztalását illetően. Hangsúlyt helyez az offline élet fontosságára, a pozitív időtöltésre és az önfejlesztési- és pihenési lehetőségekre.

Erősségeink térképe: hogyan vezetnek a karaktererősségek a kiteljesedéshez?

Fedezd fel karaktererősségeid valódi erejét! Tudatosság, boldogság és kiteljesedés a VIA kérdőív segítségével – íme egy gyakorlatias útmutató önmagadhoz.

Úgy látom, érdekel a téma

Szeretnél hasonló hasznos tippeket?

Ha még nem tetted, iratkozz fel a hírlevelemre a könnyen érthető és egyszerűen beépíthető önismereti tanácsaimért.