A mai világban több olyan probléma is létezik, amely sok fiatal felnőtt számára ismerős lehet: a kapunyitási pánik. A 20-as éveik elején járó emberek gyakran szembesülnek az élet nagy kérdéseivel és a jövő bizonytalanságaival, ami intenzív szorongást válthat ki. Ebben a cikkben körüljárjuk ennek mivoltát és a lehetséges megoldásokat.
Beszéljünk kicsit a kapunyitási a pánikról
”Mégis mit kezdjek az magammal?”, “Ez lesz életem végéig?”, “Mi értelme van ennek?” – ismerősek ezek a kérdések? Akkor nagy valószínűséggel épp egy kapunyitási pánikon mész keresztül! A 20-as évek közepén/végén induló, szorongással teli időszak nem egy újkeletű dolog, hiszen fiatal felnőttek milliói estek már át ezen az utóbbi évtizedekben.
Több olyan életterület és tevékenység is van, amely szorongást okozhat az embereknek. Ilyen lehet a kemény munka, a tökéletes partner megtalálása, a saját lakás megszerzése, és még sorolhatnám. Rengeteg a kívülről-belülről érkező elvárással találkozhatunk a 20-as éveinkben, az alábbiakban az imént említetteket szeretném kifejteni.
Elégedetlenség a munkában
Sokaknak nehéz lehet az a váltás, ami az oktatási rendszerből kilépve és a munka világába érkezve történik. Ez egy teljesen új élethelyzet, tehát egy bizonyos fokú szorongás természetes, de számos fiatal felnőttnek ebből sajnos több is kijut. A nehéz munkatalálás, vagy éppen a munka elvesztése, illetve a nem kielégítő munkahelyi környezet mind-mind táptalajul szolgálnak a kapunyitási pániknak.
Kapcsolati nehézségek
Ahogy tinikorban, úgy a 20-as években is találkozhatunk szakítással, kaotikus párkereséssel és a barátságok viharos időszakaival. Ez ezekből fakadó stresszt viszont gyakran nem könnyű jól viselni, ami további szorongáshoz, akár izolációhoz vezethet.
Pénzügyi terhek
Ahogy belépünk a (fiatal) felnőttkorba, a szülők úgy veszik le rólunk a kezüket – ez azzal is együttjár, hogy egyik napról a másikra meg kell tanulnunk a saját pénzügyeinket kezelni. Ez rengeteg nyomást tehet ránk, hiszen a lakhatást, esetleges diákhitelt és az általános megélhetést mind nekünk kell finanszírozni. Mondanom sem kell, hogy ez mennyi szorongással járhat.
Külső elvárások
Elképesztő, hogy mennyien szoronganak amiatt, hogy mások mit gondolhatnak róluk. Az állandó hasonlítgatás, és a “nem itt kellene már tartanom” gondolatok nem csak a belső békére, hanem a kapcsolatokra is rossz hatással lehetnek. (Mindezen sajnos a közösségi média világa sem segít.)
Mit lehet ezek ellen tenni?
- Először is, vedd komolyan önmagad és a problémáid, hiszen ha a szőnyeg alá sepred őket, idővel csak még nehezebb lesz megküzdeni velük!
- Legyél türelmes magaddal, gyakorold az önegyüttérzést, hiszen természetes, amin keresztülmész! Próbáld megfogalmazni azt, hogy milyen eszközökre vagy esetlegesen változtatásra lenne szükséged éppen.
- Tágítsd a perspektívád: nézz körbe a közvetlen környezetedben, így lehet reálisabb képet kapsz arról, hogy ki hol tart, mint a közösségia média filterén keresztül.
- Gondolj bele abba, hogy mennyi mindenben fejlődtél az elmúlt években! Ez nem csak egy pozitív löketet adhat, hanem segíthet újra előhívni azokat a benned lévő erőforrásokat, amik korábban is hasznodra váltak a nehéz időszakokban!
Ha pedig úgy érzed, hogy egyedül nem tudsz ezzel megküzdeni, kérj bátran segítséget egy szakembertől!Végezetül pedig egy olyan podcast epizódot szeretnék mutatni, amiben nem csak a fiatal felnőttkori szorongásról, hanem annak a kezeléséről is sok-sok hasznos információt megosztok! Az alábbi linken tudjátok meghallgatni: https://open.spotify.com/episode/6U1P03oCpbnoMRw8rEb0TF?si=20e55752711f4fa7